ANÉMIE - Informace pro pacienty

Léčba anémie

Obecně můžeme říct, že léčba anémie se soustředí na příčiny jednoho z druhů anémie. Není vyloučeno, že se tyto druhy prolínají. Je tedy nutné pečlivé vyšetření a zjištění počtu červených krvinek, hladiny hemoglobinu, železa, kyseliny listové, vitaminu B12. Rovněž je třeba vyloučit jiná onemocnění dalšími vyšetřovacími metodami.

Poté se může teprve léčba zaměřit na podávání jednotlivých chybějících složek v těle (viz. u jednotlivých druhů anemií) či léčbu jiné choroby vyvolávající anémii.

Jak si mohu pomoci sám

Anémie je samo o sobě složité onemocnění, se kterým není radno si zahrávat. Proto pokud máte podezření na anémii nebo pokud se příznaky chudokrevnosti u Vás již projevily, neváhejte a navštivte svého lékaře.

Základem předcházení vzniku chudokrevnosti je pestré složení Vašeho jídelníčku. Nemělo by v něm chybět maso a ryby (hovězí, vepřové i kuřecí maso, ryby i "plody moře"), dva základní zdroje železa pro naše tělo. Alternativou masa mohou být vajíčka, ale s nimi se to nesmí přehánět, máte-li vysokou hladinu cholesterolu. Důležitou součástí jídelníčku jsou luštěniny, ovoce a zelenina a velmi důležitý pro vstřebávání železa je i dostatek vitamínů, hlavně vitamínu C, B12 a E.

Copyright © 2013, ANEMIE-INFO.CZ, dohoda o používání anemie-info.cz