ANÉMIE - Informace pro pacienty

Příznaky chudokrevnosti

Projevy chudokrevnosti závisí na rychlosti jejího vzniku. Vzniká-li totiž anémie pomalu, nemocní lidé se na ni postupně adaptují. Člověka s výraznou anémií většinou poznáte na první pohled. Je bledý, unavený a rychle dýchá. Navíc jej trápí bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce.

Máte-li anémii, často se Vám "motá hlava" a máte "černo" před očima, když rychle vstanete. K příznakům se může přidat také nechutenství, obtíže při polykání, hubnutí, zácpa nebo průjem. Chudokrevní lidé trpí na opakované infekce a špatné hojení ran. Celkově je člověk s anémií buď podrážděnější, anebo naopak propadá lhostejnosti až apatii. Objevuje se spavost (letargie), mdloby, u starších osob se může projevit zmatenost.

Při pokračující chudokrevnosti se snižuje tělesná výkonnost a mohou se přidat i známky srdečního selhávání. Může dojít k vyvolání anginy pectoris (palčivá, svíravá bolest za hrudní kostí), hlavně pokud pacient zároveň trpí koronární aterosklerózou, zúžením srdečních tepen.

V extrémních případech může dojít až ke vzniku bezvědomí. Z jiných příznaků je nutno uvést pálení jazyka a angulární stomatitidu, známou pod názvem "ústní koutky".

Pro zajímavost uveďme vzácnější příznaky, například tzv. piku a pagofagii. V prvním případě se jedná o nutkavé pojídání hlíny, škrobu či papíru, ve druhém o polykání ledu. Oba tyto projevy jsou typické pro chudokrevnost z nedostatku železa.

Copyright © 2013, ANEMIE-INFO.CZ, dohoda o používání anemie-info.cz