ANÉMIE - Informace pro pacienty

Typy anémie

Anémii můžeme rozdělit na osm typů podle příčiny jejího vzniku. Každý typ má své specifické příznaky i léčbu. Hlavní dělení anémií je podle velikosti krvinek na mikrocytární (malé červené krvinky), makrocytární (velké krvinky), a normocytární (krvinky běžné velikosti).

ANÉMIE MIKROCYTÁRNÍ

Anémie z nedostatku železa

Železo naše tělo potřebuje k tvorbě hemoglobinu. Pokud se sníží obsah železa v těle, sníží se celkové množství hemoglobinu a není na co navázat potřebný kyslík.

Železo získáváme hlavně ze stravy, jako je zelená zelenina, červené maso, ryby, luštěniny, vejce a mléko. K jeho vstřebávání dochází v tenkém střevě a jeho nedostatek je častější u žen před „přechodem“ (menopauzou, klimakteriem) při menstruačním krvácení.

Mezi hlavní příčiny nedostatku železa patří nedostatečný příjem v potravě (často se vyskytuje u malých dětí s nevyváženou stravou), ztráta krve u silné menstruace, chronická ztráta krve obvykle z trávicího ústrojí (anémie může být jediným příznakem rakoviny střeva), dále zvýšená potřeba železa v těhotenství nebo snížené vstřebávání (absorpce) při onemocnění tenkého střeva nebo po odstranění žaludku (gastrektomie).

K příznakům řadíme křehké a lámavé vlasy či nehty, červený a vyhlazený jazyk (atrofická glositida), nehty konkávního tvaru (koilonychie) a také zřasení na zadní stěně hrdla, při kterém se obtížně polyká (dysfagie).

Při léčbě se snažíme odstranit původní příčinu, proto se užívají přípravky obsahující železo. Nejčastěji v tabletové formě – např. síran železnatý (200mg 3× denně po dobu až 6 měsíců). Trávicí potíže jako zácpa či průjem se obvykle zlepší po užívání např. glukonanu železnatého. Pokud se železo nedostatečně vstřebává v tenkém střevě, je nutno podávat léky v injekční formě.

Anémie při chronických onemocněních

Tento druh anémie se nejprve neprojevuje ani snížením hladiny hemoglobinu ani změnou tvaru a velikosti červených krvinek, ale vyskytuje se u některých onemocnění jako jeden z příznaků.

Patří sem revmatoidní artritidy (zánět kloubů), selhání ledvin a jater, chronické infekce, zhoubné (maligní) nádory a zánětlivá onemocnění (např. Crohnova choroba – onemocnění sliznice trávicího traktu).

Při této anémii dojde ke snížení životnosti červených krvinek (normálně je asi 120 dní) a snížení tvorby erytropoetinu (hormon tvořený v ledvinách, který stimuluje tvorbu červených krvinek). Hladina železa je normální nebo naopak zvýšená.

Léčba železem je u tohoto druhu neúčinná a je nutno léčbu zaměřit na skutečnou příčinu – tedy léčbu samotného onemocnění, které anémii způsobilo. V některých případech lze pacientovi pomoci dávkami erytropoetinu.

ANÉMIE MAKROCYTÁRNÍ

Při makrocytární anémii jsou červené krvinky nevyzrálé a velké, jelikož mají narušenou syntézu DNA. Nejčastěji je příčinou nedostatek vitaminu B12 nebo kyseliny listové, které jsou k této syntéze potřebné.

Anémie z nedostatku vitaminu B12

Vitamin B12 by měl být součástí přijímané potravy každým z nás. Získáváme jej převážně z živočišných zdrojů – maso, ryby, vejce a mléko. Vstřebává se v trávicím ústrojí díky vnitřním faktorům, které vypouštějí buňky v žaludku. Poté putuje až do jater, kde je skladován do zásoby až na 2 roky a více.

Jednou z příčin jeho nedostatku je nízký příjem v potravě – hlavně u veganů (lidé, kteří se živí potravou, která není z žádné součásti živočišného původu), dále u lidí s poruchou vstřebávání, nedostatkem vnitřního faktoru ze žaludeční sliznice (intrinsic faktor), u perniciózní anémie (viz níže), následkem odnětí žaludku, poruchou vstřebávání v tenkém střevě, u onemocnění slinivky břišní, nebo chronického zánětu slinivky břišní.

Perniciózní anémie

Jedná se o autoimunitní poruchu, kdy dochází k ochabnutí žaludeční sliznice, a tím k selhání vnitřního faktoru a zvýšení tvorby žaludeční kyseliny, která snižuje vstřebávání vitaminu B12. Častěji se toto onemocnění projevuje v dospělém věku a u lidí se světlými vlasy a modrýma očima.

Příznaky této anémie mají pomalý nástup, a proto k stanovení správné diagnózy často dochází v pokročilém stadiu. Patří sem malátnost, únava a snížení hmotnosti, bledost.

Dále se vyskytují neurologické příznaky – může se objevovat brnění v končetinách, které může přejít až do ochrnutí a postižení mozkové činnosti (zmatenost, demence).

K vyšetření poslouží krevní obraz a určení hladiny vitamínu B12. Dle těchto výsledků se potom podává vitamín B12 injekčně do svalu, jelikož při podávání ústy se nevstřebává. Nejprve se podává do doplnění správné hladiny a potom se udržuje po zbytek života. Léčba může oddálit neurologické příznaky a zastavit procesy pozdějších změn.

Nedostatek kyseliny listové

Kyselina listová je vitamínem skupiny B a její účinky úzce souvisejí s vitamínem B12. Nachází se v játrech, kvasnicích a zelené zelenině. V těhotenství je potřeba její vyšší hladiny, proto je nutno ji dodávat i v tabletách, aby se zabránilo defektům nervové trubice plodu jako je např. rozštěp páteře.

Příčinou může být snížený příjem přicházející se stářím, u alkoholiků a u nedonošených dětí. Další příčinou může být špatné vstřebávání například u Crohnovy choroby. Nedostatek kyseliny listové se projevuje stejně jako anémie.

Léčbou je také podávání nedostatkového vitaminu, tedy kyseliny listové v tabletách.

ANÉMIE NORMOCYTÁRNÍ

Aplastická anémie

Aplastická anémie je onemocnění, které se vyskytuje ojediněle a je způsobeno útlumem kostní dřeně. V kostní dřeni dochází k tvorbě všech složek krve – červených krvinek (erytrocytů), bílých krvinek (leukocytů) a krevních destiček (trombocytů). Při jejím útlumu se hladina všech složek sníží. Toto onemocnění je především získané a projeví se během života, ale jsou jedinci, kteří ji zdědí.

Se vznikem aplastické anémie lze spojit i ostatní druhy anémie. Mohou jí také způsobit léky proti rakovině apod. V krevním obraze nalezneme nízký počet všech druhů krevních částic (pancytopenii).

Léčba se soustředí na odstranění příčiny. Následuje spíše podpůrná péče, kdy se podávají transfúze (krevní složky) a antibiotika. U pacientů s těžkou formou onemocnění lze transplantovat kostní dřeň či nasadit imunosupresivní léčbu.

Hemolytická anémie

Při hemolytické anémii dochází k předčasnému rozpadu červených krvinek, které probíhá ve slezině. Toto onemocnění vykazuje jak zvýšenou tvorbu červených krvinek, tak zároveň jejich zvýšené odbourávání.

Příčiny hemolytické anémie můžeme rozdělit na dědičné a získané. Mezi dědičné patří porucha membrány červených krvinek, narušený tvar hemoglobinu (například srpkovitá anémie). Mezi získané příčiny řadíme imunitní, neimunitní a smíšené (infekce, léky či zvětšení sleziny).

Hemolytická anémie se projevuje příznaky jako je bledost, žloutenka a zvětšení sleziny (splenomegalie).

Copyright © 2013, ANEMIE-INFO.CZ, dohoda o používání anemie-info.cz